Pamata noteikumi hokejā

Hokejā, kā jau jebkurā komandu sporta veidā ir virkne noteikumu un regulu, kas jāievēro. Noteikumi ir diezgan komplicēti, jo tie ir izstrādāti pat visdažādākajām nestandarta situācijām, bet lai kvalitatīvi varētu vērot hokeja spēli ir jāpārzina vismaz paši pamata noteikumi un regulas.
Hokejs ir komandu sporta spēle, kas tiek spēlēta uz laukuma, kas klāts ar ledu. Spēles galvenais mērķis ir ieraidīt ripu pretējs komandas vārtos, tādējādi gūstot punktu. Spēlē uzvar tā komanda, kura spēles laikā savāca vairāk punktu.

Hokeja laukumam ir taisnstūra forma, ar noapaļotiem stūriem. Vairumā pasaules valstu tiek izmatosies vienots laukuma standarts, respektīvi, laukumam ir jābūt 30 m x 61 m lielam un tā stūru rādiusam jābūt 8,5 m. Laukums ir klāts ar gludu ledu un to apjož aptuveni 1 m augsta barjera jeb borts. Uz laukuma ir piecas līnijas – laukuma galos divas vārtu līnijas, divas līnijas, kas atdala uzbrukuma/aizsardzības zonas no neitrālās zonas un vidū viena centra līnija.

Spēlējot organizēto hokeju, spēlētājiem ir nepieciešams specifisks inventārs. Tas sastāv no slidām, slēgtas ķiveres, mutes aizsarga, plecu polsteriem, elkoņu spilventiņiem, hokeja cimdiem, hokeja biksēm, kāju aizsargiem, augšstilbu spilventiņiem, hokeja zeķēm, krekla un hokeja nūjas. Vārtsargam, papildus visam nosauktajam, ir nepieciešami krūšu aizsargi un bloķētājs, kā arī daudzas inventāra sastāvdaļas vārtsargiem ir mazliet atšķirīgas. Laukuma inventārs sastāv no diviem vārtiem ar tīklu (vieni katrai komandai) un ripas.

Spēles laikā uz laukuma katrā komandā atrodas 6 spēlētāji – 5 laukuma spēlētāji un 1 vārtsargs. Kopā hokeja komanda sastāv no aptuveni 20 spēlētājiem – 12 uzbrucējiem, 6 aizsargiem un 2 vārtsargiem. Jebkurā spēles brīdī spēlētāji uz laukuma var tikt nomainīti un to var darīt neierobežotu skaitu reižu.

Hokeja spēle ir sadalīta trīs periodos. Katrs spēles periods ilgst 20 minūtes un starp periodiem ir pārtraukumi. Ja pēc šiem trim periodiem rezultāts ir neizšķirts, spēles laiks tiek pagarināts. Šis pagarinājums ilgst 5 minūtes. Ja pagarinājuma laikā kāda no komandām gūst vārtus, spēle beidzas un uzvaru gūst komanda, kas iesita vārtus. Ja pagarinājuma laikā vārtus tikmēr neviena komanda negūst, tiek mesti soda metieni. Šos soda metienus izpilda 3 spēlētāji no katras komandas. Pēc soda metieniem uzvaru gūst tā komanda, kura guvusi vairāk vārtus. Ja arī soda metienos abas komandas gūst vienādu vārtu skaitu, soda metienus turpina mest, kamēr kāda no komandām gūst pārsvaru. Neatkarīgi no tā, cik soda metienus ir guvusi katra komanda, uzvarētājiem tiek pieskaitīts viens punkts pie rezultāta pirms soda metieniem.

Katrā hokeja spēlē ir tiesneši. Viņu uzdevums ir vērot vai spēlētāji nepārkāpj noteikumus un nepieciešamības gadījumā piešķirt piemērotus sodus. Pārkāpumi var būt visdažādākie, kā, piemēram, spēles kavēšana, vārtsarga iejaukšanās, augsti pacelta nūja, klupināšana, nesportiska rīcība utt. Parasti spēlē ir divi līnijtiesneši, kas atbild par uzbrukuma zonas ievērošanu un pārmetieniem un divi tiesneši, kas ir atbildīgi par vārtiem un visiem pārējiem noteikumiem. Sodi parasti ir noraidījumi. Šie noraidījumi var būt no 2 minūtēm līdz pat spēles beigām.

Dažādās hokeja līgās, pamata noteikumi var būt atšķirīgi, bet vairumā gadījumu tie ir diezgan līdzīgi. Protams, noteikumi ir daudz sarežģītāki, bet, pēc šī noteikumu izklāsta, spēles principiem, mērķiem un citiem pamata aspektiem vajadzētu būt diezgan skaidriem.

Paldies Lasītājiem!