Hokeja vēsture

Mūsdienās hokejs ir ļoti populāra sporta spēle visā pasaulē. Tai ir miljoniem līdzjutēju, kas zina visus organizētās hokeja spēles noteikumus, bet tikai retais zina, kāda ir šīs spēles izcelsme un attīstība. Sākotnēji hokejs bija pavisam citādāks, nekā mēs to pazīstam mūsdienās.

Hokeja izcelsme nav pilnīgi skaidra, jo līdzīgas spēles tika spēlētas ļoti sen un nav iespējams viennozīmīgi pateikt, kura no tām ir patiesā hokeja aizsācēja. Pat zīmējumi uz alu sienām liecina par to, ka Senajā Ēģiptē pirms vairāk kā 5000 gadiem cilvēki spēlēja spēli ar nūjām un bumbiņu, bet citi apstākļi par to nav skaidri, tāpēc nav zināms vai tos var uzskatīt par mūsdienu hokeja pirmsākumiem. Spēles ar nūjām un bumbiņu, kurām pamata noteikumi vismaz attālināti ir pielīdzināmi mūsdienu hokejam, tiek datētas ar 1.gs. jeb kristietības aizsākumiem.

Jau konkrētāka hokeja izcelsme tiek saistīta ar īru sporta veidu, hērlingu un īru sporta veidu šintī. Hērlings ir komandu sporta spēle, kuras mērķis ir trāpīt bumbiņu starp pretinieka vārtu stabiem, vadot to ar koka nūjām. Tātad pamatā tā ir ļoti līdzīga mūsdienu hokejam, bet izmantotais inventārs un punktu gūšanas sistēma ir ļoti atšķirīgi. Šintī ir sporta spēle, kas atvasināta no hērlinga. Tās noteikumi ir gandrīz tādi paši kā hērlingam, tikai izmantotā inventāra un spēles norises ziņā šintī ir jau daudz līdzīgāks mūsdienu hokejam. Varētu pat teikt, ka tas ir viens no lauka jeb bumbas hokeja veidiem. Gan hērlings, gan šintī tiek spēlētas arī mūsdienās, bet tās ir populāras galvenokārt tikai Lielbritānijā.
Arī hokeja nosaukuma izcelsme nav skaidra. To sāka izmantot 16. gadsimtā, bet ir vairākas versijas par to, kā šis vārds cēlies. Viena no populārākajām versijām ir, ka tas ir radies no franču vārda hoquet, kas nozīmē gana nūja, bet ir arī citi ticami varianti par šī sporta veida nosaukuma izcelsmi.

Tā kā hokejs attīstījās no spēlēm, kas tika spēlēta uz laukuma ar grants, zāles vai citām līdzīgām virsmām, arī pats hokejs tika spēlēts uz parasta laukuma, nevis ledus. Tikai 18. gadsimtā hokeju sāka spēlēt uz ledus, ar slidām un ripu. Ledus hokeja spēle attīstījās tieši 19. gadsimta pirmajā pusē, kad eiropieši emigrēja un Kanādu un Amerikas Savienotajām Valstīm. Viņi arī tur spēlēja lauka hokeju, bet ziemā, kad aizsala upes un ezeri, viņi spēlēja ledus hokeju. Spēlētāji, saprata, ka uz ledus šī spēle ir vēl aizraujošāka, tāpēc mūsdienās daudz populārāks ir tieši ledus hokejs, kaut gan vēl joprojām tiek spēlēts arī lauka jeb bumbas hokejs, vienīgi mūsdienās to spēlē ar skrituļslidām.

Par organizētā hokeja dzimšanas gadu tiek uzskatīts 1875. gads, kad pirmo reizi tika organizēta hokeja spēle ar iepriekš izvirzītiem nosacījumiem, bet konkrēti noteikumi tikai ieviesti tikai 1877. gadā. Protams, šie noteikumi atšķīrās no mūsdienu spēles noteikumiem, bet laika gaitā tie tika pilnveidoti. Organizētais hokejs ļoti ātri ieguva popularitāti. jau 1893. gadā Kanādā darbojās vairāk kā 100 hokeja komandas. Lai spēli padarītu interesantāku labākajai amatieru komandai tika pasniegts Stenlija kauss. Mūsdienās tas ir viens no prestižākajiem hokeja apbalvojumiem, ko katru sezonu pasniedz labākajai NHL komandai.

Hokeja vēsture un attīstība ir diezgan neskaidra, bet iedziļinoties tajā var daudz labāk izprast mūsdienu spēli, tās norisi un noteikumus.

Paldies Lasītājiem!